Archiwum aktualności

Bella Italia! – relacja z wizyty studyjnej w Anconie

Opublikowano: 3 listopada 2013

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z naszej wizyty studyjnej w Anconie we Włoszech!

Relacja z podsumowania projektu „Gra obywatelska”

Opublikowano: 20 października 2013

13 ośrodków kultury, 9 szkół, 7 bibliotek i 4 inne (w tym festiwale!) – w sumie 35 warsztatów. Rozdaliśmy 1000 gier planszowych i 1500 publikacji. Razem z nami działało 56 studentów. To efekty rocznego projektu „Gra obywatelska”, które przedstawiliśmy na spotkaniu podsumowującym 18 października w Lublinie.

Po rejestracji i małym poczęstunku studenci mogli wziąć udział w warsztatach z Karolem Plewą z firmy MDDP Business Consulting pt. „Projekt, aktywizacja, prezentacja”.  Po tej części na „scenę” weszła Justyna Dżbik, dziennikarka Polskiego Radia, która poprowadziła część oficjalną, czyli podsumowanie projektu i ogłoszenie wyników na najlepsze relacje z warsztatów z młodzieżą.

Studenci, którzy wygrali wyjazd do Włoch to:

Kinga Nadłonek i Maciej Moczydłowski – I miejsce
Anna Rybińska i Daria Pławecka – II miejsce
Beata Rybka i Eryka Klimsza – III miejsce ex aequo
Dawid Żak i Mateusz Mokrzycki – III miejsce ex aequo

Dzięki studentom zaangażowanym w projekt oraz czteromiesięcznej współpracy z podkarpackimi i lubelskimi bibliotekami, domami kultury, organizacjami pozarządowymi, szkołami oraz działaczami lokalnymi udało nam się przeprowadzić 35 warsztatów z młodzieżą w tym 3 towarzyszące debatom obywatelskim pt. „Młodzi Gniewni dla nas pewni”.

Wśród uczestników spotkania – co było dla nas wielką niespodzianką, była Pani Dyrektor oraz uczniowie biorący udział w warsztacie w Regionalnym Ośrodku Kultury w Krzczonowie, poprowadzonym przez zwycięzców konkursu – Kingę Nadłonek i Macieja Moczydłowskiego.

Jeszcze raz dziękujemy Wam za ten wspólny rok z „Grą obywatelską” – młodzieży biorącej udział w warsztatach,  studentom, którzy dzielnie prowadzili zajęcia w małych miejscowościach i opowiadali gimnazjalistom o stypendiach, wolontariacie i o tym, dlaczego warto mieć pasje i być aktywnym.

Wierzymy, że projekt „Gra obywatelska” stał się inspiracją do działania i podejmowania nowych wyzwań!

Raport z projektu do obejrzenia:

Zapraszamy na podsumowanie projektu „Gra obywatelska”

Opublikowano: 3 października 2013

Podczas spotkania zaprezentujemy efekty realizacji projektu „Gra obywatelska”, poznamy studentów, którzy prowadzili warsztaty oraz przekażemy raport podsumowujący projekt.

Zapraszamy 18 października 2013 (piątek) o godz. 15: 00 do Hotelu Lwów, ul. Bronowicka 2, Lublin.

W trosce o Państwa wygodę, prosimy o potwierdzenie obecności do 9 października 2013r. przez formularz zgłoszeniowy.

 

Radzyń Podlaski – I monitoring

Opublikowano: 12 sierpnia 2013

Ania i Kasia pojechały pod koniec lipca do Radzynia Podlaskiego w tramach tzw. „monitoringu”. Około 30 dzieci słuchało co studenci – Patrycja Łasocha oraz Dawid Marzec – mają im do powiedzenia na temat wolontariatu, stypendiów i działań obywatelskich. Bardzo podobała nam się definicja jednej z dziewczynek – że wolontariusz to „taki ktoś, kto pomaga innym bezinteresownie, aby ktoś inny czuł się szczęśliwy”. Uczniowie bawili się w wahadło – które uczyło ich wzajemnego zaufania oraz zagrali w naszych „Pioniersów”.

Dziękujemy ogromnie wszystkim Paniom bibliotekarkom oraz innym osobom, które wspierały nas w tym dniu.

Pozdrawiamy serdecznie naszych studentów, Panie Bibliotekarki i młodzież.

Życzymy powodzenia w innych przedsięwzięciach :)

Link do fotorelacji

Fotorelacja na facebooku MBP w Rzadzyniu

Gra „Pioniersi” – Ty też możesz ją mieć!

Opublikowano: 16 lipca 2013

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej przygodzie! Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie – W jakich okolicznościach zostanie wykorzystana gra planszowa „Pioniersi – gra obywatelska? Do wygrania wyjątkowa planszówka, która udowadnia, że nawet małe marzenie może się spełnić dzięki aktywności obywatelskiej, stypendium lub włączeniu się w lokalny wolontariat.

Wystarczy wypełnić formularz:

Dlaczego warto?

„Pioniersi – gra obywatelska” przedstawia inspirujące przykłady aktywności z zakresu wolontariatu, programów stypendialnych i edukacji obywatelskiej. Grę wygrywa ten uczestnik, który w swojej strategii nie myśli tylko o sobie. Ma to udowodnić, że ignorując działanie na rzecz innych, nie osiągnie się pełnego sukcesu w życiu osobistym i zawodowym a współpraca sama w sobie jest wielką wartością. Młodzi będą mogli poznać różne formy wsparcia, jakie mogą uzyskać od społeczeństwa (np. stypendia od lokalnych organizacji pozarządowych) oraz możliwości zaangażowania ich samych na rzecz otoczenia (np. poprzez wolontariat).

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby móc otrzymać grę planszową wraz z publikacją trzeba być organizacją pozarządową, domem kultury, biblioteką lub inną organizacją/instytucją działającą na rzecz dzieci i młodzieży.

Będziemy przyjmować zgłoszenia do 16 września.

Jednak, jeśli gra będzie cieszyć się zainteresowaniem, to jest możliwe wcześniejsze wyczerpanie nakładu! Więc nie należy zwlekać ze zgłoszeniem swojej organizacji!

Jak grać w Pioniersów?

Opublikowano: 15 lipca 2013

Oto instrukcja gry „Pioniersi – gra obywatelska”. Zapraszamy do oglądania!

Pierwsze warsztaty już za nami!

Opublikowano: 6 czerwca 2013

Pierwsi studenci ruszyli do małych lubelskich i podkarpackich miejscowości, aby opowiadać o stypendiach, wolontariacie i zachęcać młodzież do aktywnego działania! Dotarły do nas informacje, że wszystko przebiega jak na razie sprawnie i było dużo pozytywnych emocji. Wysyłka paczek z planszówkami i publikacjami – prawie codziennie. Wszystko po to, aby nasi studenci mogli sprawnie wywiązać się ze swojego super zadania. Trzymamy za nich mocno kciuki!

Lublin i Rzeszów – szkolenie dla studentów w ramach projektu „Gra obywatelska”

Opublikowano: 6 czerwca 2013

Jak oswajać stypendia? Czym jest e-wolontariat? I dlaczego gry mogą zmienić świat na lepsze? Tego i wielu innych rzeczy dowiedzieli się wybrani studenci rzeszowskich i lubelskich uczelni wyższych w czasie szkoleń, dzięki którym będą mogli poprowadzić warsztaty z młodzieżą połączone z grą planszową „Pioniersi! Gra obywatelska”. Spotkania odbyły się w dwa weekendy kwietniowe w Lublinie i Rzeszowie.

Podczas dwóch dni szkoleń, uczestnicy dowiedzieli się wielu informacji na temat samego projektu, ich roli podczas warsztatów z młodzieżą, ale przede wszystkim poznali siebie nawzajem.

Małgorzata Stradomska-Kalinka, która od wielu lat prowadzi serwis www.mojestypendium.pl, mówiła jak oswajać stypendia, czyli gdzie ich szukać i jak je zdobyć. Po południu zespół e-wolontariatu opowiedział o wolontariacie wykonywanym przez Internet (e-wolontariat). Studenci mieli też szansę wzięcia udziału w konkursie na temat wiedzy o (e-)wolontariacie. Zwycięskie drużyny otrzymały ciekawe publikacje o wykorzystaniu nowych technologii w sektorze ngo. Wieczorem studenci po raz pierwszy zagrali w specjalnie przygotowaną na potrzeby projektu grę ”Pioniersi – gra obywatelska”. Gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji u graczy!

Sobotnią część szkolenia rozpoczął Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce- ekspert, od wielu lat działający w sektorze ngo w Polsce, opowiadał o zastosowaniu marketingu społecznie zaangażowanego i społecznościowego w działaniach społecznych. Opowiedział również o możliwych zastosowaniach tworzenia tzw. map myśli. Szkolenie zakończyło się warsztatem poświęconym efektywnej pracy warsztatowej w szkole. Tę część szkolenia poprowadził Adam Markuszewski, który wspólnie ze studentami próbował określić strukturę warsztatów dla młodzieży z Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat uczestnictwa w spotkaniu oraz najnowszą publikację pt. „W co grać, żeby wiedzieć więcej? O stypendiach, wolontariacie i aktywności obywatelskiej”, która zostanie rozesłana do wielu instytucji w Polsce i rozdana uczestnikom warsztatów. Książka będzie wsparciem dla wszystkich tych, którzy będą grali w grę „Pioniersi – gra obywatelska”, ale nie tylko. Dzięki tej publikacji uczniowie dowiedzą się, że stypendia są nie tylko dla wybranych, wolontariat jest dla każdego, tak samo jak e-wolontariat, działania społeczne nie muszą być nudne a gry mogą zmieniać świat na lepsze. Osoby, które na co dzień działają społecznie, zajmują się stypendiami i wolontariatem, dzielą się tu własnymi doświadczeniami, a studenci opowiadają o swojej drodze na wymarzone studia.

Publikacje można pobrać ze strony projektu: http://graobywatelska.dobrasiec.org/w_co_grac/.

Rzeszów czeka!

Opublikowano: 22 kwietnia 2013

26 i 27 kwietnia spotkamy się z grupą studentów, którzy będą prowadzić warsztaty dla młodzieży z Podkarpacia. Będziemy opowiadać o stypendiach, wolontariacie, mindmappingu, marketingu społecznościowym. Poznamy i zagramy również w grę planszową „Pioniersi – gra obywatelska”!

 

Szkolenie w Lublinie – jak było

Opublikowano: 19 kwietnia 2013

12 i 13 kwietnia w Lublinie mieliśmy okazję spotkać się ze studentami, którzy już niebawem ruszą do małych lubelskich miejscowości, aby opowiadać o stypendiach, wolontariacie i zachęcać do aktywnego działania! Szkolenie odbyło się w hotelu Na Rogatce w Lublinie.
Co działo się podczas tych dwóch dni?
Uczestnicy dowiedzieli się wielu ważnych kwestii na temat samego projektu, ich roli podczas warsztatów z młodzieżą, ale przede wszystkim mieli okazję poznać siebie nawzajem.

Plan szkolenia był napięty, rozpoczęliśmy od stypendiów. Małgorzata Stradomska-Kalinka, która od wielu lat prowadzi serwis mojestypendium.pl, mówiła jak oswajać stypendia, czyli gdzie ich szukać i jak je zdobyć. Po południu zespół e-wolontariatu opowiedział o wolontariacie wykonywanym przez Internet (e-wolontariat). Studenci mieli też szansę wzięcia udziału w konkursie na temat wiedzy o (e-)wolontariacie. Zwycięskie drużyny otrzymały ciekawe publikacje o wykorzystaniu nowych technologii w sektorze ngo. Wieczorem studenci po raz pierwszy zagrali w specjalnie przygotowaną na potrzeby projektu grę ”Pioniersi – gra obywatelska”. Gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji u graczy!

Sobotnią część szkolenia rozpoczął Paweł Łukasiak, ekspert od wielu lat działający w sektorze ngo w Polsce, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który poruszył kwestię zastosowania marketingu społecznie zaangażowanego i społecznościowego w działania społeczne. Paweł Łukasiak również opowiedział o możliwych zastosowaniach tworzenia map myśli. Szkolenie zakończyło się warsztatem poświęconym efektywnej pracy warsztatowej w szkole. Tę część szkolenia poprowadził Adam Markuszewski, który wspólnie ze studentami próbował określić strukturę warsztatów dla młodzieży.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat uczestnictwa w spotkaniu.

Już 26-27 kwietnia zespół Fundacji i eksperci zawitają do Rzeszowa! Do zobaczenia!