Lublin i Rzeszów – szkolenie dla studentów w ramach projektu „Gra obywatelska”

Opublikowano: 6 czerwca 2013

Jak oswajać stypendia? Czym jest e-wolontariat? I dlaczego gry mogą zmienić świat na lepsze? Tego i wielu innych rzeczy dowiedzieli się wybrani studenci rzeszowskich i lubelskich uczelni wyższych w czasie szkoleń, dzięki którym będą mogli poprowadzić warsztaty z młodzieżą połączone z grą planszową „Pioniersi! Gra obywatelska”. Spotkania odbyły się w dwa weekendy kwietniowe w Lublinie i Rzeszowie.

Podczas dwóch dni szkoleń, uczestnicy dowiedzieli się wielu informacji na temat samego projektu, ich roli podczas warsztatów z młodzieżą, ale przede wszystkim poznali siebie nawzajem.

Małgorzata Stradomska-Kalinka, która od wielu lat prowadzi serwis www.mojestypendium.pl, mówiła jak oswajać stypendia, czyli gdzie ich szukać i jak je zdobyć. Po południu zespół e-wolontariatu opowiedział o wolontariacie wykonywanym przez Internet (e-wolontariat). Studenci mieli też szansę wzięcia udziału w konkursie na temat wiedzy o (e-)wolontariacie. Zwycięskie drużyny otrzymały ciekawe publikacje o wykorzystaniu nowych technologii w sektorze ngo. Wieczorem studenci po raz pierwszy zagrali w specjalnie przygotowaną na potrzeby projektu grę ”Pioniersi – gra obywatelska”. Gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji u graczy!

Sobotnią część szkolenia rozpoczął Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce- ekspert, od wielu lat działający w sektorze ngo w Polsce, opowiadał o zastosowaniu marketingu społecznie zaangażowanego i społecznościowego w działaniach społecznych. Opowiedział również o możliwych zastosowaniach tworzenia tzw. map myśli. Szkolenie zakończyło się warsztatem poświęconym efektywnej pracy warsztatowej w szkole. Tę część szkolenia poprowadził Adam Markuszewski, który wspólnie ze studentami próbował określić strukturę warsztatów dla młodzieży z Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat uczestnictwa w spotkaniu oraz najnowszą publikację pt. „W co grać, żeby wiedzieć więcej? O stypendiach, wolontariacie i aktywności obywatelskiej”, która zostanie rozesłana do wielu instytucji w Polsce i rozdana uczestnikom warsztatów. Książka będzie wsparciem dla wszystkich tych, którzy będą grali w grę „Pioniersi – gra obywatelska”, ale nie tylko. Dzięki tej publikacji uczniowie dowiedzą się, że stypendia są nie tylko dla wybranych, wolontariat jest dla każdego, tak samo jak e-wolontariat, działania społeczne nie muszą być nudne a gry mogą zmieniać świat na lepsze. Osoby, które na co dzień działają społecznie, zajmują się stypendiami i wolontariatem, dzielą się tu własnymi doświadczeniami, a studenci opowiadają o swojej drodze na wymarzone studia.

Publikacje można pobrać ze strony projektu: http://graobywatelska.dobrasiec.org/w_co_grac/.