W co grać, żeby wiedzieć więcej?

Oto krótkie zestawienie edukacyjnych gier historycznych wydawanych w Polsce. Mamy nadzieję, że do listy będziemy dopisywać kolejne gry planszowe.

Gra „Kolejka”
Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…
Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru  i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy….
Do gry „Kolejka” został przygotowany dodatek „Ogonek”.  Gra została wydawana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Opis ze strony IPN:  www.ipn.gov.pl

Gra „303”
„303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.Gra została wydawana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Opis ze strony IPN:  www.ipn.gov.pl

Gra „Mali Powstańcy”
Gra o harcerskiej poczcie polowej jest grą familijną osadzona w realiach Powstania Warszawskiego. Gracze przesuwają swoich harcerzy po mapie Warszawy i przenoszą rozkazy z punktu A do B, uważając jednocześnie, by nie wpaść w ręce niemieckiego żołnierza. „Mali Powstańcy” z pewnością mogą sprawić, że dzieci zainteresują się tematyką Powstania Warszawskiego.
Do gry „Mali Powstańcy” został opracowany dodatek „Liberator”.
Opis ze strony spiellust.net/2010/07/mgr-karol-madaj-ipn-warszawa-gry.html
Strona gry: malipowstancy44.blogspot.com

Na Grunwald!
Gra opowiada o przygotowaniach do wojny z Zakonem Krzyżackim, podczas której doszło do bitwy pod Grunwaldem. Zadaniem gracza jest zgromadzenie dla króla Jagiełły jak najwięcej rycerzy i zapewnienie im prowiantu.
Aby zrealizować cel, będziesz musiał stawiać opór Krzyżakom podczas licznych przygranicznych potyczek, werbować zagranicznych rycerzy, wysyłać poddanych po dorodne prosięta stanowiące prowiant dla rycerzy oraz zabiegać na Wawelu o dukaty.
Podczas rozgrywki pojawiać się będą wydarzenia historyczne mające wpływ na przebieg gry.
Do gry dołączona jest broszura edukacyjna przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Przedstawia ona przyczyny konfliktu z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411.
Opis pochodzi ze strony www.krainaplanszowek.pl/nasze-gry/produkt,18,na-grunwald.html#opis

Gra „Ekopodróże po Pojezierzu Drawskim”
Gra została przygotowana w ramach projektu Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy. Gra planszowa zawiera treści z zakresu ekologii, ochrony przyrody, turystyki i historii. Planszą gry jest mapa Pojezierza Drawskiego z jego atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi.
Więcej informacji na stronie www.partnerstwodrawy.org

Gra „Magiczna Warka”
„Magiczna Warka” została przygotowana w ramach działań Lokalnej Grupy Działania Warka. Gra składa się z planszy, kart z pytaniami oraz 4 pionków i kostki. Uczestnicy startują z wareckiego rynku i przesuwając się po polach odpowiadają na pytania dotyczące wydarzeń historycznych, wybitnych postaci, już nie istniejących ciekawych miejsc czy też popisują się znajomością wareckich i nie tylko legend. Wygrywa ten kto pierwszy zbierze wszystkie części kryształu, czyli gracz posiadający największą wiedzę o naszym mieście i okolicznych miejscowościach (m. in. Konary, Pilica, Ostrołęka, Wrociszew, Lechanice, Michałów, Branków, Nowa Wieś, Laski, Piaseczno). „Magiczna Warka” jest międzypokoleniową grą edukacyjną, łączącą zdobywanie wiedzy o Warce z zabawą. Jej głównym celem jest rozbudzenie zainteresowania bogatą i często zaskakującą przeszłością ziemi wareckiej.

Opis pochodzi ze strony www.lgdwarka.pl

Bizn(es). Zagraj w ekonomię społeczną
Wydawca gry „Bizn(es). Zagraj w ekonomię społeczną” jest Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Gracz staje się liderem lokalego samorządu. Zadaniem każdego gracza jest rozwój lokalnych struktur ekonomii społecznej w swoim regionie – agencje pośrednictwa pracy, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, itp. .. i dbać o ludzi, którzy szukają pracy. W każdej rundzie gracze licytują projekty instytucji ekonomii społecznej. Następnie dodają je do swoich osobistych zasobów do tworzenia systemu gospodarki społecznej w swoim mieście. Następnie powinni pomóc ludziom w poszukiwaniu pracy. Istnieją trzy grupy osób ludzi, którym należy pomóc. Grupa zielonych jest najłatwiejszą grupą, pomoc  im wiąże się jednak z otrzymaniem najmniejszej liczby punktów za znalezienie im pracy. Żółta grupa to grupa o poziomie trudności średnim i ostatnia czerwona grupa ludzi, to ci którzy potrzebuje dużo czasu na przygotowanie ich do pracy, ale są „warci” najwięcej punktów.
Opis gry przetłumaczony ze strony boardgamegeek.com/boardgame/87506/biznes

Zebrane przez zespół projektu „Gra obywatelska”.