E-wolontariat – co to takiego?

No dobrze, ale ja wciąż nie rozumiem, co to takiego ten e-wolontariat. – To stwierdzenie, padające z ust coraz to nowych osób, towarzyszy nam od samego początku pracy nad projektem wirtualnego wolontariatu. Dlatego włożyliśmy sporo wysiłku w opracowanie jego jasnej i zwięzłej definicji:

„E-wolontariat oznacza zadania wolontariackie wykonywane, w całości lub częściowo, poprzez Internet i komputer dostępny w domu, pracy bądź w jakimkolwiek innym punkcie dostępu do Sieci. Chociaż odbywa się w świecie wirtualnym, przynosi bardzo wymierne korzyści w świecie realnym.”

Ta krótka definicja nie rozwiewa jednak w pełni wątpliwości, które pojawiają się, gdy słyszymy określenie e-wolontariat. Myśląc o tej tajemniczej formie wolontariatu, aż trudno uwierzyć, że większość organizacji pozarządowych w Polsce już z niej korzysta. Zacznijmy od początku.

E-wolontariat, jak sama nazwa wskazuje, ma wiele wspólnego z tradycyjnym wolontariatem. By zostać wirtualnym wolontariuszem, trzeba mieć tę samą motywację, co w świecie rzeczywistym: chęć zaangażowania się w sprawy społeczne. Wolontariat w Sieci, podobnie jak ten „w realu”, opiera się na altruizmie, chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi czy dążeniu do poprawy świata wokół nas, na gotowości bezinteresownego zaangażowania naszego czasu i umiejętności. A jednak e-wolontariat to zupełnie nowa jakość, właśnie dlatego, że jest „e”. Wykorzystanie Internetu w pracy wolontariusza stwarza nowe perspektywy: pozwala pokonywać bariery czasu i przestrzeni, otwiera na nowe obszary i formy współpracy, nadaje pracy wolontariusza wymiar globalny.

Wydaje się to proste? A jednak nie do końca tak jest. Aktywność e-wolontariacka zarówno za granicą, jak i w Polsce, jest niezwykle różnorodna i przyjmuje tysiące różnych form. W związku z tym rodzą się pytania. Pierwsze i najważniejsze z nich to:

Kim jest wirtualny wolontariusz i co może robić? Nawet jeżeli w pierwszej chwili wydaje nam się, że nie znamy żadnego e-wolontariusza, prawdopodobnie jesteśmy w błędzie. To dzięki wirtualnym wolontariuszom psy i koty ze schronisk w naszym mieście znajdują domy, dzięki nim możemy codziennie korzystać z zasobów wiedzy zgromadzonych w Wikipedii, czytać najświeższe wiadomości na portalach dziennikarstwa obywatelskiego czy uzyskać natychmiastową i fachową pomoc od Amazonek, gdy bliska osoba zachoruje na nowotwór piersi. Nie sposób opisać wszystkiego, czym zajmują się obecnie wirtualni wolontariusze w Polsce i na świecie. Internet zmienia się z dnia na dzień, a dzięki tym zmianom otwiera się pole dla coraz to nowych form aktywności. Wśród zidentyfikowanych przez nas dotychczas form działaności e-wolontariackiej znajdują się między innymi: prowadzenie blogów, administrowanie forami i stronami www, wykonywanie tłumaczeń i edycja tekstów, fundraising, poszukiwanie materiałów w Sieci, usługi prawne, poradnictwo i samopomoc, tworzenie materiałów graficznych i wideo, uczenie języków czy działania promocyjne w Internecie (tzw. viral marketing – marketing wirusowy).

Artykuł pochodzi ze strony e-wolontariat.pl